Zapalenie przełyku – rodzaje, objawy i leczenie

Kobieta łapie się za gardło, ponieważ cierpi na zapalenie przełyku i odczuwa ból.
Zapalenie przełyku jest chorobą, która może mieć wiele przyczyn. Może być spowodowane przez bakterie, wirusy, a nawet niektóre leki. Zapalenie przełyku może być również spowodowane przez wrzody żołądka lub refluks. Choroba ta może być bardzo bolesna i może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek objawów. 

Jakie są rodzaje zapalenia przełyku? 

Zapalenie przełyku może wystąpić w wyniku zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego. Bakteryjne zapalenie przełyku może być spowodowane przez różne bakterie, w tym Escherichia coli, Salmonella, Klebsiella, Staphylococcus i Pseudomonas. Wirusowe zapalenie przełyku może być spowodowane przez wirusy, takie jak wirus żółtaczki typu A, wirus opryszczki i wirus grypy. Grzybicze zapalenie przełyku może być spowodowane przez różne rodzaje grzybów, w tym Candida, Aspergillus i Cryptococcus.

Jakie są objawy zapalenia przełyku? 

Zapalenie przełyku to bardzo bolesna dolegliwość. Można jej jednak uniknąć, jeśli będziemy wiedzieć, jakie są jej objawy. Najczęstszymi objawami zapalenia przełyku są: ból w klatce piersiowej, który nasila się podczas połykania; pieczenie i świąd w okolicach krtani; częste kaszle; duszności; krwawienie z przełyku; gorzki smak w ustach; nudności lub wymioty; częste wymioty krwią; anemia; nagłe utraty wagi; oraz ogólne osłabienie. Jeśli którykolwiek z tych objawów się pojawi, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Zapalenie przełyku jest bardzo poważną dolegliwością i może prowadzić do śmierci, jeśli nie zostanie w porę wykryte i leczone.

Jak leczyć zapalenie przełyku? 

Zapalenie przełyku można leczyć za pomocą leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Można także stosować leki, które łagodzą dolegliwości i ułatwiają połykanie. Niektóre leki mogą jednak wywoływać skutki uboczne, takie jak nudności i wymioty, dlatego należy skonsultować się z lekarzem przed ich zażyciem. W przypadku zapalenia przełyku można także stosować domowe sposoby leczenia. Można pić dużo ciepłych płynów, a także jeść delikatne i łatwo strawne pokarmy. Należy unikać pikantnych i tłustych potraw, a także napojów gazowanych i alkoholu. W przypadku silnych dolegliwości można stosować zimne okłady na klatkę piersiową.

Jakie są inne choroby przełyku? 

Przełyko-żołądkowe krwawienie to jedna z najczęstszych dolegliwości przewodu pokarmowego. Inne choroby przełyku to: przewlekłe zapalenie przełyku, wrzody żołądka i dwunastnicy, nowotwory przełyku i żołądka. Dolegliwości przełyku często są bagatelizowane, a przecież mogą być objawem poważnych chorób. Dlatego też tak ważne jest, aby udać się do lekarza w przypadku jakichkolwiek dolegliwości żołądkowych czy przełykowych.

Anna Bogusz
Anna Bogusz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pani lekarz przeprowadza badanie na cukrzycę u pacjentki w gabinecie.

Jakie badanie na cukrzycę wykonać?

Cukrzyca to poważna choroba, która może mieć poważne skutki dla zdrowia. Dlatego też ważne jest, aby wykonywać regularne badania krwi, aby upewnić się, że nie