Zapalenia jelit – przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie jelit – wizualizacja zaczerwienionych jelit człowieka.
Zapalenie jelit to bardzo groźne schorzenie, któremu należy przeciwdziałać zarówno wtedy kiedy już wystąpi, jak i przed zachorowaniem Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o zapaleniu jelit w poniższym artykule.

Jakie są rodzaje zapalenia jelit?

Zapalenia jelit można podzielić na trzy główne typy: bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Bakteryjne zapalenie jelit jest najczęściej wywoływane przez Escherichia coli, Salmonellę lub Shigellę. Wirusowe zapalenie jelit jest zwykle spowodowane przez wirusy rotawirusowe lub norowirusowe. Grzybicze zapalenie jelit jest wywoływane przez grzyby z rodzaju Candida. 

Jakie są objawy zapalenia jelit?

Objawy zapalenia jelit mogą obejmować biegunkę, wymioty, ból brzucha, gorączkę, osłabienie i ogólne rozdrażnienie. Jeśli objawy są bardzo nasilone, mogą wystąpić odwodnienie i anemia. 

Jak wyleczyć zapalenie jelit?

Zapalenie jelit można leczyć przy pomocy leków przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych lub przeciwgrzybiczych. Ponadto konieczne jest przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz stosowanie diety bogatej w błonnik. 

Jak zapobiegać zapaleniom jelit?

Aby zapobiec zapaleniom jelit, należy unikać spożywania nieprzetworzonych produktów mlecznych i mięsa, a także myć ręce przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety. Ponadto warto przestrzegać zasad higieny i unikać kontaktu z osobami chorymi na zapalenie jelit.

Picture of Anna Bogusz
Anna Bogusz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *