Jak wygląda badanie odbytu?

Pani lekarz przeprowadza badanie odbytu u mężczyzny.
Badanie odbytu jest wykonywane w celu oceny stanu jelita grubego i odbytnicy. Jest to część kolonoskopii, która obejmuje badanie dna odbytnicy i odbytu. Lekarz może zlecić badanie odbytu, aby ocenić stan jelita grubego lub aby wykluczyć inne schorzenia. 

Kiedy należy wykonać badanie odbytu?

Badanie odbytu może być wykonywane zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Zalecane jest, aby dorośli wykonywali badanie odbytu co najmniej raz na pięć lat. Dorośli, którzy mają problemy z jelitami lub cierpią na inne dolegliwości, mogą mieć częstsze badania. 

Jakie schorzenia pomaga wykryć badanie odbytu? 

Badanie odbytu może pomóc wykryć raka jelita grubego, choroby Crohna, wrzody jelita grubego i inne choroby jelit. 

Jak przebiega badanie odbytu u lekarza? 

Badanie odbytu może być wykonywane u lekarza lub gastroenterologa. Lekarz może zlecić badanie, jeśli masz objawy, które mogą wskazywać na problemy z jelitami. Podczas badania lekarz może przeprowadzić wywiad dotyczący objawów i historii medycznej. Lekarz może także wykonać badanie fizykalne, które obejmuje oglądanie odbytu i jelita grubego. 

Jak samemu zbadać odbyt? 

Osoby, które chcą samodzielnie zbadać swój odbyt, mogą to zrobić przy użyciu lusterka i ręcznika. Aby to zrobić, należy umieścić lusterko w odbycie i ostrożnie przesunąć je w górę iw dół, aby zobaczyć dno odbytnicy. Następnie należy ostrożnie wyciągnąć ręcznik i przesunąć go po odbycie, aby zbadać okolice odbytu.

Anna Bogusz
Anna Bogusz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pani lekarz przeprowadza badanie na cukrzycę u pacjentki w gabinecie.

Jakie badanie na cukrzycę wykonać?

Cukrzyca to poważna choroba, która może mieć poważne skutki dla zdrowia. Dlatego też ważne jest, aby wykonywać regularne badania krwi, aby upewnić się, że nie