Czym objawia się rak wątroby?

Rak wątroby przedstawiony na kolorowej wizualizacji graficznej.
Rak wątroby to nowotwór, który może rozwijać się w każdej części tego narządu. Najczęściej jednak rozwija się w środkowej i dolnej części wątroby. Rak wątroby jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych na świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie na całym świecie umiera około 700 000 osób z powodu tego nowotworu.

Jakie są przyczyny raka wątroby?

Do tej pory udało się ustalić kilka czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka wątroby. Do najważniejszych przyczyn raka wątroby zalicza się:

– zakażenie wirusami hepatotropowymi: wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) i wirusowi hepatotropowemu typu B (HBV) oraz wirusowi hepatotropowemu typu C (HCV);

– przewlekłe zapalenie wątroby spowodowane przez którykolwiek z wirusów hepatotropowych;

– przewlekłe nadużywanie alkoholu;

– nieleczona żółtaczka;

– przewlekłe zaburzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca lub nadczynność kory nadnerczy;

– narażenie na działanie substancji toksycznych, takich jak azotany i związki rtęci;

– nieleczone przewlekłe zapalenie dróg żółciowych.

Jakie są objawy raka wątroby?

Rak wątroby rozwija się powoli i przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Dlatego też bardzo ważna jest profilaktyka oraz wczesne wykrycie tego nowotworu. Do objawów, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze wątroby, należą:

– uczucie ciężkości i dyskomfortu w prawym podżebrzu;

– uczucie pełności w prawym podżebrzu;

– wzdęcia i odbijanie;

– biegunka;

– wymioty;

– anoreksja;

– utrata masy ciała;

– bladość skóry i świąd;

– żółtaczka;

– ciemne zabarwienie moczu;

– jasne zabarwienie stolca;

– krwawienia z przewodu pokarmowego;

– krwawienia z dziąseł;

– powiększenie wątroby i śledziony;

– guzek w prawym podżebrzu.

Czy rak wątroby boli?

Rak wątroby nie jest bolesny. Ból może być spowodowany przez powiększenie się wątroby lub śledziony, które mogą uciskać sąsiednie narządy. Ból może być także spowodowany przez krwawienie wewnętrzne.

Jak przebiega leczenie raka wątroby?

Leczenie raka wątroby zależy od stadium choroby, umiejscowienia nowotworu, rodzaju nowotworu oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Leczenie może obejmować:

– leczenie chirurgiczne;

– leczenie radykalne;

– leczenie paliatywne.

Leczenie chirurgiczne

Leczenie chirurgiczne polega na usunięciu dotkniętej chorobą części wątroby. Jest to metoda leczenia, która daje najlepsze efekty, jeśli nowotwór został wcześnie wykryty. Niestety, bardzo często rak wątroby jest wykrywany w późnym stadium, kiedy usunięcie całego narządu jest niemożliwe. W takiej sytuacji lekarze mogą podjąć się leczenia radykalnego.

Leczenie radykalne

Leczenie radykalne polega na usunięciu całego narządu lub jego części. Jest to metoda leczenia, która daje najlepsze efekty, jeśli nowotwór został wcześnie wykryty. Niestety, bardzo często rak wątroby jest wykrywany w późnym stadium, kiedy usunięcie całego narządu jest niemożliwe. W takiej sytuacji lekarze mogą podjąć się leczenia paliatywnego.

Leczenie paliatywne

Leczenie paliatywne jest stosowane w przypadku, kiedy leczenie chirurgiczne lub leczenie radykalne nie jest możliwe lub kiedy stan pacjenta nie pozwala na podjęcie się takiego leczenia. Leczenie paliatywne może obejmować:

– leczenie objawowe;

– leczenie Farmakologiczne;

– leczenie chemioterapią;

– leczenie radioterapią.

Leczenie objawowe

Leczenie objawowe polega na łagodzeniu objawów choroby. Jest to metoda leczenia, która ma na celu zmniejszenie dolegliwości pacjenta i poprawę jakości jego życia. Leczenie objawowe może obejmować:

– leczenie bólu;

– leczenie wymiotów;

– leczenie żółtaczki.

Leczenie farmakologiczne

Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu leków, które mają na celu zmniejszenie objawów choroby oraz poprawę jakości życia pacjenta. Leczenie farmakologiczne może obejmować:

– leczenie bólu;

– leczenie wymiotów;

– leczenie żółtaczki.

Leczenie chemioterapią

Leczenie chemioterapią polega na stosowaniu leków, które mają na celu zniszczenie komórek nowotworowych. Leczenie chemioterapią jest stosowane w przypadku, kiedy inne metody leczenia nie dają oczekiwanych efektów.

Leczenie radioterapią

Leczenie radioterapią polega na stosowaniu promieniowania, które ma na celu zniszczenie komórek nowotworowych. Leczenie radioterapią jest stosowane w przypadku, kiedy inne metody leczenia nie dają oczekiwanych efektów.

Jakie są rokowania z rakiem wątroby?

Rokowania z rakiem wątroby zależą od wielu czynników, takich jak:

– stan zdrowia pacjenta;

– stopień zaawansowania choroby;

– rodzaj nowotworu;

– umiejscowienie nowotworu.

Śmiertelność z powodu raka wątroby jest bardzo wysoka. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie na całym świecie umiera około 700 000 osób z powodu tego nowotworu.

Picture of Anna Bogusz
Anna Bogusz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *