Co to jest USG jamy brzusznej?

Lekarz przeprowadza USG jamy brzusznej u pacjentki. Na zdjęciu odkryty brzuch pacjentki, na którym lekarz trzyma specjalne urządzenie medyczne.
USG jamy brzusznej to badanie diagnostyczne, które pomaga wykryć problemy z narządami jamy brzusznej. USG jamy brzusznej można wykonać na różnych etapach życia, dzięki czemu jest to badanie bardzo popularne. USG jamy brzusznej można wykonać zarówno w ramach badań przesiewowych, jak i w przypadku podejrzenia konkretnej choroby. Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć o tym badaniu.

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej? 

Przygotowanie do USG jamy brzusznej jest bardzo ważne, ponieważ od tego zależy, jak dokładne będzie badanie. Warto przed badaniem odpocząć i nie pić kawy ani herbaty. Ponadto należy się upewnić, że jelita są wypoczęte, a więc należy unikać jedzenia tłustych i ciężkostrawnych posiłków.

Jak wygląda badanie USG jamy brzusznej? 

Badanie USG jamy brzusznej jest bardzo proste i trwa około 30 minut. Podczas badania lekarz będzie oglądał jamę brzuszną za pomocą specjalistycznego sprzętu. Lekarz może także poprosić o wykonanie dodatkowych badań, takich jak badanie krwi lub moczu, jeśli uzna to za konieczne. 

Co wykrywa USG jamy brzusznej? 

USG jamy brzusznej może wykryć wiele chorób narządów jamy brzusznej, takich jak:

  • nowotwory;
  • choroby wątroby;
  • choroby nerek;
  • choroby żołądka;
  • choroby jelit;
  • choroby trzustki.

Ile kosztuje USG jamy brzusznej prywatnie? 

USG jamy brzusznej jest badaniem diagnostycznym, które najczęściej wykonuje się prywatnie. Cena badania może się różnić w zależności od lekarza i placówki medycznej. Prawdopodobnie zapłacisz za nie kilkadziesiąt złotych. Jednak w przypadku konieczności sprawdzenia większej liczby miejsc kwota przekroczy 100 zł. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o badaniach i medycynie, zajrzyj na medonline.pl i serwis z artykułami w tej tematyce.

Anna Bogusz
Anna Bogusz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pani lekarz przeprowadza badanie na cukrzycę u pacjentki w gabinecie.

Jakie badanie na cukrzycę wykonać?

Cukrzyca to poważna choroba, która może mieć poważne skutki dla zdrowia. Dlatego też ważne jest, aby wykonywać regularne badania krwi, aby upewnić się, że nie

Zaćma widoczna w oku starszej osoby.

Co to jest zaćma i czym się objawia?

Zaćma to choroba oczu, która powoduje zmniejszenie ostrości widzenia. Może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak wiek, urazy oczu lub choroby. Zaćma może być